JAK ODMIENIĆ STARY POKÓJ ZA POMOCĄ PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH

5. February 2021
Nasze życiowe wymagania zmieniają się wraz z życiowym doświadczeniem. Potrzeby mieszkaniowe też ulegają zmianie. Gdy myślimy o nowym pokoju dziecięcym lub cichym miejscu do pracy w domu, możemy z łatwością stworzyć nowe pomieszczenia, dzieląc większy pokój płytą gipsowo-kartonową. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać odpowiednie mocowania do półek, żeby były prawidłowo zamontowane do ​​nowopowstałych ścian z płyty.
Dzięki płycie gk można stosunkowo szybko przeprojektować gabinet lub prywatną przestrzeń dla najmłodszych. W porównaniu z materiałami budowlanymi (takimi jak np. pustak ceramiczny), zamocowanie płyty gipsowo-kartonowej zajmuje znacznie mniej czasu.

Stwórz mocną ścianę z płyty gipsowo-kartonowej

Każdy we własnym domu może łatwo i niedrogo zbudować ściany działowe, przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych metalową konstrukcją szkieletową. Na początku pracy należy zaznaczyć ołówkiem przebieg ściany na suficie i podłodze. Dobrym wzmocnieniem ściany będą profile UW (poziome) i CW (pionowe), które można docinać na wymiar specjalnymi nożycami lub gilotyną. W powstałych szczelinach jest miejsce na materiał izolacyjny (termiczny i akustyczny). Wewnątrz konstrukcji panelowej można również umieścić kable. W zależności od tego, ile miejsca potrzeba na izolację lub na instalacje elektryczne, profile metalowe dostępne są w marketach budowlanych w różnych grubościach.
.
W przypadku niewielkich obciążeń wystarczy postawienie ściany z pojedynczej standardowej płyty gipsowo-kartonowej.
.
Kiedy mamy rozrysowany przebieg ścian, należy zamontować profile. Do ich przymocowania używamy kołków do szybkiego montażu. W kolejnym kroku płytę gipsowo-kartonową należy przytwierdzić do metalowych profili. Pionowy profil powinien być zamontowany w taki sposób, aby podtrzymywał dwie sąsiadujące płyty. Pojedyncze płyty mogą być wystarczające do mocowania obrazków lub lekkich półek, natomiast podwójne zastosowanie płyt zapewnia stosunkowo większą nośność. Aby uzyskać jeszcze większą nośność stosujemy wzmocnienie z płyty OSB np. 12 mm, 18 mm lub 22 mm. Wtedy na karton-gipsie możemy mocować nawet cięższe umywalki i bidety oraz stelaże WC. W wilgotnych pomieszczeniach należy stosować impregnowane płyty gipsowo-kartonowe (tzw. zielone) lub w przypadku większego narażenia na wilgoć płyty cementowo-budowlane. W przypadku montażu narażonego na wysokie temperatury stosujemy płyty ognioochronne w kolorze różowym. Po zamontowaniu płyty gipsowo-kartonowej można ją szpachlować lub położyć gładź.
Przed montażem płyt gipsowo-kartonowych zawsze należy sprawdzić, w którym miejscu znajdują się przewody wodne lub elektryczne.

Uważaj na nośność płyt gipsowo-kartonowych

Jeśli chcemy dobrze wykorzystać nowopowstałą ścianę, możemy na niej zamontować półki lub inne elementy za pomocą kołków. Niestety nośność płyt gipsowo-kartonowych jest ograniczona. W konstrukcji suchej zabudowy należy zwrócić uwagę, aby kołki i wkręty zostały odpowiednio dobrane do ​​późniejszego zastosowania. W doborze odpowiedniego kołka, oprócz przydatności do płyt gipsowo-kartonowych, ważną rolę odgrywa grubość i waga elementu, który zostanie na nim zawieszony. fischer ma do zaoferowania innowacyjne rozwiązania w mocowaniu, doskonale sprawdzające się w przypadku płyt gipsowo-kartonowych.
Obciążenia, dla których odpowiedni jest dany kołek, są podane na każdym opakowaniu produktów fischer. Jeśli wykonawca dobierze kołki zgodnie z tymi kryteriami, wtedy bezpiecznie zamontuje element w suchej zabudowie. To pozwali uniknąć pęknięć i odprysków. Pomocnym rozwiązaniem jest także darmowa aplikacja fischer Professional, która podpowie jak szybko i łatwo znaleźć niezbędne i najlepsze rozwiązanie do danego podłoża. Użytkownicy aplikacji w intuicyjny sposób mogą znaleźć właściwe rozwiązanie, określając parametry dotyczące podkonstrukcji, wymiarów elementów, rodzaju montażu i odpowiednich obciążeń. Wirtualny Doradca fischer Professional jest dostępna także w wersji internetowej.
Dzięki fischer DUOTEC cięższe elementy można szybko i profesjonalnie przymocować do płyty gipsowo-kartonowej.

 

Porada dotycząca mocowania w płycie gipsowo-kartonowej

DUOBLADE
Samowiercące mocowanie do płyt gipsowo-kartonowych fischer DUOBLADE nadaje się do mocowania luster, żaluzji lub karniszy. Wykonane jest z nylonu i włókna szklanego połączonego ze stalowym elementem wiercącym. Dzięki metalowej końcówce wiercącej i ostremu gwintowi wkręca się starannie, a zarazem agresywnie w płytę gipsowo-kartonową. Dodatkowo wkręcenie wkręta w DUOBLADE, dzięki jego specjalnej budowie, powoduje silne rozwarcie zębów w płycie gipsowo-kartonowej, czyli tzw. rozparcie przez klinowanie, zapewniając bezpieczny montaż. Jest to nowatorskie rozwiązanie promowane przez firmę fischer. Oznacza to, że kołek jest skutecznie i delikatnie zakotwiony we właściwej płaszczyźnie pojedynczej lub podwójnej płyty. Wspólny uchwyt narzędziowy krzyżakowy- PZ2 (do zainstalowania DUOBLADE, a także wkręta), umożliwia łatwy i niesamowicie szybki montaż za pomocą zwykłej wkrętarki akumulatorowej lub ręcznie przy pomocy wkrętaka z napędem PZ2. Wiertełko jest już zintegrowane z kołkiem, a pełny montaż kołka i wkręta odbywa się bez zmiany bita na wkrętarce.
DUOBLADE
DUOBLADE

DUOBLADE z metalową końcówką wcinania się w pojedynczą płytę gipsowo-kartonową
DUOBLADE z metalową końcówką wcinania się w pojedynczą płytę gipsowo-kartonową

DUOBLADE w podwójnej płycie gipsowo-kartonowej
DUOBLADE w podwójnej płycie gipsowo-kartonowej

DUOTEC
W przypadku wyższych obciążeń przy budowie ścian z płyt gipsowo-kartonowych, idealne będą kołki fischer DUOTEC wykonane z nylonu i elementu stalowego z pamięcią kształtu. Zaletą tych kołków jest fakt, że oprócz możliwości zamontowania w płycie gipsowo-kartonowej, może on pełnić funkcję kołka rozporowego w materiałach pełnych, takich jak beton lub drewno. Tworzywo tego kołka jest wzmocnione włóknem szklanym i stalową wkładką, co pozwala na osiąganie wysokich nośności w różnych materiałach płytowych. DUOTEC bezpiecznie i solidnie utrzyma szafki, półki lub cięższe obrazy.
DUOTEC jest uniwersalnym rozwiązaniem. Ma regulowaną tulejkę, która przemieszcza się po pasku zębatym, dostosowując się do grubości podłoża. Dzięki temu nie martwimy się o grubość podłoża, które może być od 12 mm aż do 55 mm. Estetyka i stabilność wkręcania wkręta uzyskana dzięki tulejce maskującej DUOTEC, stabilizuje nasz łącznik w płycie gipsowo-kartonowej. Dodatkową zaletą tego kołka jest fakt, że można w niego wkręcać wkręty, jak również haki otwarte itp.
DUOTEC
DUOTEC

DUOTEC w wąskich pustych przestrzeniach (np. w płytach gipsowo-kartonowych)
DUOTEC w wąskich pustych przestrzeniach (np. w płytach gipsowo-kartonowych)

DUOTEC jako kołek rozporowy w materiale pełnym (np. beton lub drewno)
DUOTEC jako kołek rozporowy w materiale pełnym (np. beton lub drewno)
.
Wykonaliśmy próby wytrzymałościowe na naszym kołku DUOTEC w płycie gipsowo-kartonowej, oraz w płycie gk wzmocnionej OSB. Wyniki wyrywania są imponujące: kołek wytrzymuje wyrywanie z płyty o sile 1.2kN, a z płyty wzmocnionej OSB aż 1.7kN.
.
.
.
DUOPOWER 
Kołek DUOPOWER też świetnie nadaje się do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Jest silny i inteligentny. 2-komponentowy kołek ulega znacznemu odkształceniu w podłożu, przez co lepiej się z nim zespaja uzyskując wyższe nośności. W zależności od rodzaju podłoża kołek ten aktywuje optymalną funkcję zamocowania, czyli rozpierania, skręcania lub zapętlania. W przypadku montażu w płycie gipsowo-kartonowej należy zastosować taki wkręt, którego nienagwintowana część nie będzie dłuższa niż grubość elementu mocowanego. Dzięki precyzyjnym ząbkom DOUPOWER w czasie wkręcania nie obraca się. Niewielki kołnierz na obrzeżu kołka zapobiega jego wpadaniu do otworu podczas montażu. Do kołków można stosować zarówno wkręty do drewna, wkręty do płyt wiórowych, a także śruby dwugwintowe.
DUOPOWER
DUOPOWER

DUOPOWER w płytowych materiałach budowlanych
DUOPOWER w płytowych materiałach budowlanych

DUOPOWER w trakcie montażu w materiale pełnym
DUOPOWER w trakcie montażu w materiale pełnym

Za pomocą odpowiednich kołków majsterkowicze mogą zrealizować prawie wszystkie swoje projekty, a nowo wybudowane ściany mogą dowolnie ozdobić.