JAKIE MOCOWANIA WYBRAĆ ZIMĄ?

12. February 2021

Prace montażowe na zewnątrz charakteryzują się wyższym stopniem trudności ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. Zimą, gdy nieodpowiednio dobierzemy dyble, śnieg i mróz mogą pogorszyć jakość mocowania. Podpowiadamy, po jakie produkty można bezpiecznie sięgnąć, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

KOTWY I AMPUŁKI CHEMICZNE NA MINUSOWE TEMPERATURY

Do montażu w niskich temperaturach szczególnie polecamy ampułki żywiczne np.FHB II-PF HIGH SPEED , które są produkowane na bazie żywic winyloestrowych. Jeśli zależy Ci na pewnym i szybki montażu w bardzo niskich temperaturach to nie ma lepszego rozwiązania. Zastosowana w mocowaniach chemicznych fischer receptura jest pozbawiona steroli i nie zmienia swojego działania pod wpływem mrozu. Aby przyspieszyć prace, warto sięgnąć po ampułki szybko wiążące, które w trudnych warunkach (powyżej -30 C) szybko i trwale wiążą pręt z podłożem. Korzystając z ampułek nie trzeba dobierać ilości zaprawy potrzebne do zakotwienia pręta w otworze (jak w przypadku tradycyjnej kotwy chemicznej)  dzięki czemu montaż przebiega sprawnie i szybko. Jedna ampułka wystarcza na wypełnienie jednego otworu, do którego następnie wprowadza się pręt lub kotwę.

Zobacz, jak wygląda aplikacja ampułek fischer na poniższym filmiku>>>

 

Kolejnym rodzajem mocowania, dedykowanym zimowym wyzwaniom, są specjalne wersje kotew chemicznych typu “highspeed” np. FIS VW HIGH SPEED. Te produkty są odporne na niskie temperatury (powyżej -15 C) i umożliwiają szybki i wygodny montaż dzięki skróconemu czasowi utwardzania. Zaprawy żywiczne to w większości uniwersalne systemy do większości mocowań zewnętrznych w wielu podłożach, w tym zarówno w betonie zarysowanym, jak i niezarysowanym. Kotwy wklejane pozwalają na bezpieczny montaż na zewnątrz włącznie z dużymi obciążeniami jak:

  • bariery balkonowe,
  • markizy, zadaszenia,
  • anteny satelitarne,
  • bramy,
  • maszty,
  • wsporniki,
  • elementy okienne czy kraty.

KOŁKI NYLONOWE ODPORNE NA MRÓZ

Kołki rozporowe to najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj mocowania. Te wykonane z nylonu mogą być używane nawet podczas tęgich mrozów. Nylon w przeciwieństwie do innych tworzyw sztucznych jest nie tylko odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze współpracuje z podłożem również podczas temperatur ujemnych do -40 stopni C. Co ważne, nie zmienia swoich właściwości ani pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ani upływu lat. Podczas profesjonalnych prac na zewnątrz szczególnie przydatne są nylonowe kołki ramowe. Zimą za ich pomocą np.:

  • wykonamy konstrukcje nośne na elewacji,
  • zabezpieczymy szalunki,
  • zamontujemy ramy okienne i drzwiowe.

Przykładem takiego mocowania jest kołek ramowy typu SXRL. Mocowanie zapewnia optymalną wytrzymałość do 150 kg na jeden punkt mocowania w gazobetonie. Nadaje się do montażu ciężkich elementów i posiada wiele zakończeń i rodzajów wkrętów. Sam nylon zachowuje stabilność kształtu, ale jest jednocześnie elastyczny, a to usprawnia montaż zwłaszcza w trudnych warunkach. To mocowanie jest bezpieczne zimową porą.

Więcej o kołku SXRL przeczytasz TU>>>

 

SPRAWDŹ PRODUKTY UŻYTE W PORADNIKU