KOŁKI DO KARTON-GIPSU. KTÓRE WYBRAĆ I JAK BEZPIECZNIE WYKONAĆ MOCOWANIE?

3. September 2021

Ścianka z karton-gipsu ze względu na materiał, z którego jest wykonana, nie ma takiej wytrzymałości, jak chociażby cegła. Nie oznacza to jednak, że powieszenie na niej nawet ciężkiego obrazu, lustra czy szafki jest niemożliwe. Wystarczy zastosować odpowiednie kołki do karton-gipsu.

Jeśli przygotowujesz się do remontu mieszkania, możesz zechcieć w pomieszczeniu postawić ściankę działową i np. wydzielić w nim mniejszy pokój, bądź zaaranżować miejsce pod nowy telewizor. Powszechnie stosowanym materiałem budowlanym do tego typu zadań są płyty gipsowo-kartonowe. Mocuje się je na stalowych stelażach, a po wykończeniu praktycznie nie widać z czego została wykonana ścianka.

Jednym z najczęściej pojawiających się w takiej sytuacji pytań jest to, czy na płytach g-k można wieszać ciężkie przedmioty. Jeżeli w grę wchodzi bardzo duże obciążenie (np. muszla sedesowa), stosuje się rozwiązanie polegające na montażu bezpośrednio w stalowym stelażu. To wymaga wcześniejszego, dokładnego zaplanowania konstrukcji samej ściany.

W przypadku lżejszych elementów z powodzeniem można wieszać je na kartongipsie. Warunkiem jest użycie odpowiednich kołków.

Kołki do karton-gipsu. Jak wybrać?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego kołka do g-k, powinieneś ocenić kilka istotnych czynników:
> sprawdź wagę przedmiotu, który zamierzasz powiesić – inne kołki dobierzesz do
powieszenia lekkiej ramki ze zdjęciem, a inne – do uchwytu pod telewizor,
> oceń grubość ścianki g-k oraz to czy będziesz potrzebował kołka, który w całości
osadzi się w płycie, czy też konieczne będzie zastosowanie rozwiązania do pustych
przestrzeni za płytą,
> sprawdź, czy do powieszenia przedmiotu będziesz potrzebował osadzanych w
kołku wkrętów prostych czy z haczykiem.

Gdy już będziesz znał odpowiedzi na powyższe pytania, warto skorzystać z wyszukiwarki mocowań marki fischer. Udostępniliśmy ją na naszej stronie intermnetowej pod adresem: https://www.fischerpolska.pl/pl-pl/serwis/wyszukiwarkamocowan. Dzięki niej szybko dowiesz się, jakie kołki do g-k spełnią Twoje oczekiwania i pozwolą Ci na bezpieczny montaż.

Kołki do karton-gipsu. Niewielkie obciążenia

W przypadku, gdy zamierzasz powiesić na płycie g-k lekki przedmiot (np. nieduży obraz, kinkiet itp.), do tego zadania wystarczy Ci uniwersalny kołek nylonowy fischer UX8 x 50 R – można go stosować we wszystkich materiałach budowlanych, w tym w płytach g-k. Kołnierz na brzegu kołka zapobiega wpadaniu w wywiercony otwór. Można używać z nim zarówno wkrętów prostych, jak i haczyków. Powinieneś tylko pamiętać, by kołek w całości był osadzony w ścianie – nie może wystawać w pustej przestrzeni za płytą. Oznacza to, że minimalna grubość płyty g-k w tym
przypadku to 9,5 mm.

Do montażu w płytach gipsowo-kartonowych doskonale nadaje się też kołek samowiercący fischer DuoBlade. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli zamierzasz powiesić obraz, lampę, karnisz, czy lustro. Kołek DuoBlade został wyposażony w końcówkę samowiercącą, dzięki której bez problemu osadzisz go w ścianie przy użyciu wkrętarki lub nawet ręcznie.

Kołki do karton gipsu. Duże obciążenia

Możesz też stanąć przed wyzwaniem, jak na ścianie g-k powiesić znacznie cięższy przedmiot niż obraz czy lampka. Jeżeli np. w grę wchodzi zamocowanie uchwytu na telewizor bądź np. szafki lub półek, które z obciążeniem będą miały kilkadziesiąt kilogramów, potrzebne będzie inne rozwiązanie.

Nasza wyszukiwarka w takim przypadku wskaże Ci jeden z wariantów kołka do płyt gipsowo-kartonowych z serii fischer DuoTec. Można go bezpiecznie stosować w płytach g-k. Ciekawa jest zasada działania kołka fischer DuoTec. Został on stworzony w technologii uchylnej – kołek składa się z dwóch podstawowych elementów. Jeden z nich jest osadzany w pustej przestrzeni, by opierając się o drugą stronę ściany utrzymać wysokie obciążenia.

By zobaczyć, jak działa kołek fischer DuoTec zapraszamy do obejrzenia filmu:

Metalowy kołek do karton-gipsu z pustą przestrzenią

Wysoką nośnością charakteryzują się też metalowe kołki do płyt gipsowokartonowych fischer GKM. Ten samogwintujący kołek sprawdzi się m.in. w kuchni do montażu ciężkich szafek, ponieważ można stosować go również na płytkach. W zależności od potrzeb będziesz mógł zastosować do niego zarówno wkręty proste, jak również haczykowe. Prawidłowo wkręcony kołek GKM powinien znaleźć się na równi z powierzchnią płyty. Pamiętaj jednak, by nie dokręcać go zbyt mocno – ma to szczególne znaczenie, jeżeli do osadzenia go w ścianie będziesz używał wkrętarki akumulatorowej.

Szukając kołków do płyt g-k z pustą przestrzenią warto również zwrócić uwagę na inne metalowe rozwiązanie marki fischer. W naszej ofercie znajdziesz mocowania z serii fischer HM, ze śrubami – prostymi lub haczykami. Kołek HM działa na zasadzie parasola, który w pustej przestrzeni za ścianą g-k rozkłada się pod wpływem wkręcania śruby. Wytrzyma duże obciążenia i może być stosowany wielokrotnie.

Bez względu na to, jaki kołek do płyt gipsowo-kartonowych marki fischer wybierzesz, pamiętaj, by zawsze dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją oraz instrukcją montażu. Te dokumenty udostępniamy na naszej stronie pod każdym modelem kołka fischer. W ten sposób upewnisz się, że wybrany wariant jest prawidłowy, a sam montaż zapewni Ci później trwałość i bezpieczeństwo korzystania z powieszonych przedmiotów.

POZNAJ WSZYSTKIE ROZWIĄZANIA FISCHER I WYBIERZ PROPOZYCJĘ NAJLEPIEJ DOSTOSOWANĄ DO TWOICH POTRZEB. PAMIĘTAJ, ŻE KOŁKI FISCHER MOŻESZ KUPOWAĆ RÓWNIEŻ ONLINE.