KOTWA CHEMICZNA DO BETONU I MURÓW. Sprawdź, jak ją wykorzystać

30. July 2021

Kotwy chemiczne do betonu to bardzo mocny i trwały łącznik, który może być wykorzystywany do mocowania ciężkich elementów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Wysokiej jakości kotwy marki fischer sprawdzają się nie tylko w betonie, ale też w cegle dziurawce, pustakach czy murach.

POZNAJ WSZYSTKIE ROZWIĄZANIA FISCHER I WYBIERZ PROPOZYCJĘ NAJLEPIEJ DOSTOSOWANĄ DO TWOICH POTRZEB

Kotwa chemiczna do betonu, dzięki zastosowanych w niej masom żywicznym, które jednoczesne wiążą i kształtują, uznawana jest za wysokiej klasy system mocowania, który gwarantuje największą wytrzymałość i bezpieczeństwo. Jej wyjątkowe właściwości pozwalają też na mocowanie w pobliżu naroży czy krawędzi, bez groźby ukruszenia muru czy zniszczenia ocieplenia.

Nowość marki fischer – FIS V Plus, to zaprawa, która w betonie gwarantuje trwałość mocowania aż na 100 lat! W dodatku siła przyczepności do betonu została zwiększona o 45 procent. Dzięki temu przy pomocy jednego produktu można wykonać wiele różnych mocowań: zarówno konstrukcje stalowe, jak i wsporniki, fasady, drabiny ewakuacyjne czy trasy kablowe.

 

Podstawowe rodzaje kotew chemicznych do betonu

W kotwach chemicznych marki Fischer wykorzystywanych jest kilka typów żywic:

– poliestrowa (P),

– winylestrowa (V),

– epoksydowa (E).

Dodatkowo wyróżnia się kotwy hybrydowe (H) powstałe z połącznia co najmniej dwóch substancji.

Kotwy chemiczne poliestrowe są jednymi z najczęściej stosowanych, m.in. dlatego że sprawdzają się zarówno w pełnych podłożach jak i w materiałach z pustkami. Dodatkowo szeroki jest zakres temperatur, w których można je stosować (średnio od –5 do +25°C). Jest to rozwiązanie ekonomiczne, jednak polecane głównie do niewielkich obciążeń.

Przykładem produktu z tej rodziny jest zaprawa iniekcyjna fischer FIS P powstała na bazie żywicy poliestrowej, przeznaczona do mocowań krat, wsporników i barierek w murach bez konieczności spełniania warunków aprobaty. Częściowo zużyte opakowanie kartusza może być ponownie użyte po wymianie mieszalnika. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas montażu.

Kotwy chemiczne winylestrowe wykorzystywane są w przypadku większych obciążeń niż ma to miejsce przy produktach poliestrowych. Zakres temperatur, w jakich się sprawdzają także jest większy i wynosi średnio od -20 do +40°C.

Przykładem tego rodzaju produktu jest zaprawa iniekcyjna fischer FIS VL, będąca hybrydową substancją powstałą na bazie estru winylu z aprobatą dla standardowych mocowań w betonie zarysowanym i murze. Odporność termiczna zaprawy FIS VL w bardzo szerokim zakresie (od -40 C do +120 st. C) sprawia, że poziom obciążeń jest stabilny nawet przy narażeniu na skrajne temperatury. Kotwa zapewnia przy tym wysoką elastyczność mocowania.

Kotwy epoksydowe stosuje się przy największych obciążeniach, również na podłożach mokrych, a nawet pod wodą. Kotwy chemiczne na bazie żywicy epoksydowej to produkty o najwyższej wytrzymałości i minimalnym skurczu.

Przykładem takiego produktu jest zaprawa iniekcyjna fischer FIS EM Plus do kotwienia elementów z najwyższą nośnością w betonie zarysowanym i niezarysowanym, w tym w strefach działalności sejsmicznej. Przeznaczona jest ona do mocowania w warstwach betonu, wysokich półkach i ciężkich konstrukcjach stalowych wewnątrz budynków i na zewnątrz. Zaprawa epoksydowa jest idealnym rozwiązaniem dla połączeń prętów zbrojeniowych instalowanych w otworach o dużych średnicach i dużych głębokościach kotwienia. Może być stosowana również w otworach wierconych techniką diamentową i otworach zalanych wodą.

 

Na jakich jeszcze podłożach, poza betonem, można stosować kotwę chemiczną?

Kotwy fischer można podzielić na uniwersalne oraz te przeznaczone do bardziej wymagających i profesjonalnych zastosowań.

Kotwy uniwersalne w znakomitej większości mogą być wykorzystywane przy każdego rodzaju betonie. Wyjątkiem jest produkt FIS P, który nie jest rekomendowany do podłoża z betonu zarysowanego.

Zaś wszystkie kotwy przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań (poza FIS P) mogą być także stosowane na takich podłożach, jak:

– cegła pełna,

– pustaki silikatowe,

– bloczki silikatowe,

– pustaki z betonu lekkiego,

– gazobeton,

– pustaki ceramiczne,

– kamień naturalny o zbitej strukturze.

Każdy produkt do bardziej wymagających zadań może być stosowany zarówno w betonie zarysowanym, jak i niezarysowanym. Dodatkowo produkty FIS SB oraz RM II i RSB mogą być wykorzystywane w podłożu z kamienia naturalnego o zbitej strukturze.

Ile wynosi czas wiązania kotwy chemicznej do betonu?

Przebieg i efekt montażu kotwy w bardzo dużej mierze uzależniony jest od warunków zewnętrznych. W związku ze swoimi właściwościami, kotwy chemiczne nie powinny być montowane przy dużej wilgotności i przy niskich temperaturach, ponieważ wydłuża to ich czas wiązania.

Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, eksperci marki fischer opracowali innowacyjne produkty, które wychodzą naprzeciw specyficznym potrzebom klientów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

zaprawa FIS VW Plus High Speed ze skróconym czasem utwardzania, nawet przy niskich temperaturach;

zaprawa FIS VS Plus Low Speed, która ma wydłużony czas utwardzania, dzięki czemu jest odpowiednia do dużych otworów i przy montażu w wysokich temperaturach.

Jak czas wiązania kotwy zależy od temperatury? Generalna zasada mówi, że im jest cieplej, tym szybciej schnie i twardnieje materiał mocujący. W przypadku produktów marki fischer jest to przedział od 24 h do nawet 3 minut.

Oto przykładowe czasy wiązania dla produktu FIS SB Standard w zależności od temperatury:

– od – 10 st. C do – 5 st. C – 24 h

– od -5 st. C do 0 st. C – 8 h

– od 0 st. C do 5 st. C – 4 h

– od 5 st. C do 10 st. C – 2 h

– od 10 st. C do 20 st. C – 1 h

– od 20 st. C do 30 st. C – 45 min.

– od 30 st. C do 40 st. C – 30 min.

FIS SB to hybrydowa zaprawa powstała na bazie estru winylu bez zawartości styrenu. Zaprawa jest przeznaczona m.in. do mocowań składników systemowych wewnątrz i na zewnątrz budynków, np. poręczy i barierek, ekranów akustycznych lub ciężkich konstrukcji stalowych.

Zaprawa jest zatwierdzona do obróbki nawet w temperaturach ujemnych do -15 st. C. Warto też podkreślić, że maksymalne temperatury stosowania – do +150 st. C – pozwalają wykorzystywać kotwy w warunkach dotąd dla nich nieodpowiednich.

 

Kotwy chemiczne do betonu to rozwiązanie do zadań specjalnych

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i sprawdzonym właściwościom, mocowania chemiczne marki fischer są używane nawet w ekstremalnych warunkach. Jednym z przykładów jest najdłuższy most morski na świecie Hongkong-Zhuhai-Macau, który musi wytrzymać szczególnie ekstremalne warunki: klimat subtropikalny z wilgotnością do 90%, ryzyko trzęsień ziemi i tajfunów, wysokie zasolenie morza oraz panującą tam często mgłę, która zwiększa ryzyko korozji. W tym przypadku zastosowano FIS EM Plus i ampułkę żywiczną RSB.

Zaprawa iniekcyjna FIS EM Plus została wykorzystana także do naprawy tunelu St. Pauli Elbe w Hamburgu, a FIS SB zastosowano w bazie biwakowej w Himalajach, na wysokości 5080 m n. p. m.

 

POZNAJ WSZYSTKIE ROZWIĄZANIA FISCHER I WYBIERZ PROPOZYCJĘ NAJLEPIEJ DOSTOSOWANĄ DO TWOICH POTRZEB