Kotwy stalowe – testy na wagę życia

Wymagające testy, w najtrudniejszych warunkach to gwarancja bezpieczeństwa

Słone, morskie powietrze oraz wysoka wilgotność: firma fischer testuje odporność mocowań stalowych na wpływ korozji, w wymagającym klimacie wyspy Heligoland.

Mocowania stalowe marki fischer, odbyły długą podróż, by znaleźć się na wyspie. Z  zakładu produkcyjnego w Tumlingen do portu w Hamburgu przewieziono je samochodem, zaś z portu zabrał je prom na Heligoland, jedyną głębinową wyspę w Niemczech.

 

Tutaj, pośrodku Morza Północnego, wyroby stalowe pozostaną przez kolejne lata, będąc wnikliwe obserwowane oraz analizowane. Stanowiska testowe są położone na platformach na zaledwie 1 km2 „czerwonej skały”. Nie zawsze pozostają niezauważone przez turystów, którzy przybywają do pobliskiego południowego portu katamaranem lub łodzią. Cel starannej ekspozycji kotew, wkrętów i innych elementów mocujących, spoczywających na wyrównanych płytach lub betonowych i drewnianych klockach, niejednokrotnie stanowi zagadkę dla nowoprzybyłych.

 

Platforma testująca jest urządzeniem do ekspozycji na zewnątrz, do którego Grupa fischer oddaje swoje produkty od 2006 roku w celu zbadania ich właściwości korozyjnych. Obejmuje to sprawdzenie, czy stal zmienia się w wyniku reakcji fizycznej lub chemicznej z otoczeniem oraz co wpływa na pogorszenie funkcji produktu. „Heligoland jest silnie korozyjnym obszarem”, wyjaśnia Sebastian Schilling, odpowiedzialny za laboratorium badań korozji i materiałów Grupy fischer. „Nasze wyroby stalowe, są narażone na wilgotne środowisko i wysoką zawartość soli w powietrzu, zwłaszcza, że stanowiska testowe znajdują się w pobliżu portu”. Firma fischer samodzielnie sprawdza mocowania w pod kątem ich korozji, a także montuje je w betonie, drewnie, kamieniu naturalnym lub jako złożony system, na przykład jako system izolacji termicznej. „Próbki są dokumentowane, usuwane lub wymieniane przynajmniej raz w roku”, mówi Schilling. „Testujemy produkty z nowymi materiałami lub powłokami na Heligoland w dających się oszacować ramach czasowych i w rzeczywistych warunkach”.

 

Testy praktyczne zwiększają bezpieczeństwo

Testy te są ważne, ponieważ w samych Niemczech korozja powoduje roczne koszty w wysokości miliardów euro, nie mówiąc już o wypadkach i obrażeniach. Jednym z niechlubnych przykładów jest zawalenie dachu sali konferencyjnej Kongresshalle w Berlinie w maju 1980 r. Jedna osoba zginęła w zgliszczach budynku. Zawalenie spowodowane było rdzą na elementach nośnych. W 1999 r. Doszło również do tragicznego incydentu na wybrzeżu Bretanii: 11 000 ton ropy wyciekło do morza przez zardzewiały kadłub tankowca „Erika”, zanieczyszczając 500 kilometrów plaży. Uszkodzenia mocowań przez korozję mogą być równie fatalne w skutkach.

W 1985 roku, w Zurychu zawaleniu uległ betonowy dach krytego basenu grzebiąc 40 osób.

Aby zapobiec takim tragicznym zdarzeniom, inwestycje budowlane wymagają profesjonalnej ochrony antykorozyjnej dla najmniejszych elementów, takich jak stalowe kotwy. Odpowiednie materiały i środki zabezpieczeń różnią się w zależności od warunków środowiskowych.

 

„Fasady, dachy czy inne elementy konstrukcyjne mogą ulec zawaleniu właśnie z powodu skorodowanych zamocowań”, potwierdza Sebastian Schilling. „Dlatego testujemy nasze produkty stalowe w rzeczywistych warunkach. Pozwala nam to chronić nasze rozwiązania przed korozją, a tym samym zapobiegać wypadkom, obrażeniom i wysokim kosztom ”. Grupa fischer korzysta z dodatkowych stanowisk testowych, na przykład w tunelu drogowym Gotthard, a także w tunelach Wersten (Düsseldorf) i Burgholz (Wuppertal). W zakładach produkcyjnych Grupy fischer planowane jest utworzenie dodatkowych obiektów, obejmujących w ten sposób wszystkie dominujące globalne strefy klimatyczne.

 

Wyniki testów są bezpośrednio uwzględniane w zaleceniach technicznych, publikacjach, prezentacjach i działaniach komitetu fischera.
Heligoland oferuje idealne warunki do testowania wyrobów stalowych w wilgotnym i słonym otoczeniu.Zdjęcie: © Bernd Friedel / 123rf
Grupa fischer poddaje swoje wyroby stalowe testom wytrzymałości na platformach testowych zlokalizowanych na wyspie Heligoland, aby zaoferować swoim klientom najlepszą możliwą ochronę przed korozją.Zdjęcie: fischer
Zachowanie korozyjne systemów instalacyjnych i fasadowych firmy fischer jest również badane na Heligoland. Na zdjęciu z przodu: śruby betonowe fischer wykonane z różnych materiałów i powłok powierzchniowych.Zdjęcie: fischer
sc93-delivery-2