ETIC

Systemy mocowania dla izolacji ścian zewnętrznych

Czym jest ETIC?

Zewnętrzne elementy mocowania izolacji ściennej (ETIC) to zewnętrzne okładziny ścienne, spełniające zwiększone wymagania techniczne dotyczące izolacji termicznej na powłokach zewnętrznych budynków.

Korzystanie z systemu mocowań ETIC jest regulowane za pomocą zezwoleń budowlanych w Niemczech, przy czym w indywidualnych przypadkach mogą być również wymagane dodatkowe zezwolenia.

System mocowania ETIC firmy fischer spełnia wysokie wymagania w zakresie doskonałej izolacji termicznej budynków pod względem wydajności i w aspekcie ekologicznym.

Zalety fischer w skrócie

  • Pełna obsługa ze strony jednego dostawcy.
  • Mniejsze straty energii cieplnej poprzez ścianę zewnętrzną; dzięki doskonałej izolacji cieplnej elewacji.
  • Silna redukcja emisji CO2; poprzez mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną.
  • Długotrwała wytrzymałość włókniny izolacyjnej; brak powstawania pęknięć w ścianie nośnej.
  • Większa użyteczność sfery przestrzeni mieszkaniowej; dzięki równym wymiarom zewnętrznym można zbudować ścianę o mniejszej grubości.
  • Zdrowsze wewnętrzne warunki klimatyczne; wyższa temperatura powierzchni ściany wewnętrznej zapobiega utracie kondensatu, co eliminuje ryzyko powstawania nacieków czy wystąpienia pleśni.
  • Różnorodność układu elewacji; dostępne jest szerokie spektrum możliwych pokryć powierzchni i kolorów.
  • Wyjątkowo atrakcyjny stosunek kosztów do korzyści; Systemy ETIC stanowią jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów izolacji cieplnej zarówno w przypadku nowych, jak i starych elewacji budynków.

Nowoczesna architektura ETIC z wykorzystaniem powierzchni ceramicznej lub wykonanej z kamienia naturalnego

Ze względu na wyższe wymagania dotyczące właściwości izolacji termicznych zewnętrznego elementu ściennego w nowym sektorze budowlanym i restrukturyzacyjnym, coraz większą rolę odgrywają mocowania izolacji do ścian zewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że budynki powinny być wyposażone jedynie w warstwę wykończeniową. W zależności od producenta systemów ETIC powierzchnie uzyskują aprobatę inspekcji budowlanej wraz z powierzchniami ceramicznymi lub wykonanymi z kamienia naturalnego. Ze względu na wyższy ciężar własny systemu, wymaga to również spełnienia wyższych wymagań w zakresie zastosowanych kołków. 

Zakotwiczenie kołków we włókninie

Jeśli kołki są przymocowane poprzez włókninę wzmacniającą, wymagane jest zastosowanie cienkiego trzonu, tak aby oczka tkaniny nie pękały i nie były dociśnięte do materiału izolacyjnego. Jeśli obciążenia zostały równomiernie rozłożone przez włókninę dylatacyjną i wzmacniającą, wystarczy zastosować płytę o średnicy 60 mm, niezależnie od użytego materiału izolacyjnego. Wartość rozstawu pomiędzy kotwami wynika z: (n = liczby kołków na metr kwadratowy).

VBS-M do przebudowy murów dwuskrzydłowych

Jeżeli użebrowane pręty zbrojeniowe nie są dostępne w odpowiedniej ilości lub zostały uszkodzone w wyniku korozji, należy przeprowadzić odpowiednią przebudowę w celu zapewnienia , właściwej stabilności ściany. Mechaniczna kotwa naprawcza do murów umożliwia przeprowadzenie szybkiej i ekonomicznej rekonstrukcji frontowego muru ceglanego na późniejszych etapach prac remontowych. 

System mocowania w kamieniu i w spoinach wspornych zapewnia różne możliwości zastosowania i wysoki poziom bezpieczeństwa. W tym celu kotwa naprawcza do murów VBS-M jest instalowana mechanicznie w montażu przelotowym poprzez frontowy mur ceglany w kierunku powłoki nośnej. Dwie strefy rozszerzenia kołków w powłoce nośnej i we frontowym murze ceglanym zapewniają bezpieczne połączenie.

Osoby kontaktowe ds. ETIC

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
fe80::283b:1a2:f52e:7ce5%9