KOŁEK RAMOWY. JAK WYKORZYSTAĆ GO DO WIESZANIA CIĘŻKICH PRZEDMIOTÓW?

Szafa w zabudowie, meble kuchenne, belki pod sufitem? Jeżeli masz do powieszenia bardzo ciężkie przedmioty, warto zastanowić się, czy zamiast zwykłych kołków uniwersalnych nie wykorzystać tzw. kołków ramowych. Jeżeli budujesz dom albo planujesz poważniejszy remont, z pewnością spotkasz się z wyzwaniem, jak bezpiecznie zamocować bardzo ciężkie przedmioty. Mogą to być np. belki stropowe, drzwi, szafki kuchenne lub meble w garderobie, zwykle wymagające wielopunktowego mocowania do ściany. Wszystkie będą musiały zmierzyć się z bardzo dużymi obciążeniami.

image

Kołki ramowe. Kiedy należy je stosować?

Mocowania ramowe standardowo stosuje się do zakładania ram okien i drzwi. Znajdują one jednak znacznie szersze zastosowanie. Podstawowa różnica w porównaniu do tradycyjnych kołków rozporowych polega na tym, że kołki ramowe są dłuższe. Dzięki temu można je stosować do znacznie większych obciążeń. Przykładem mogą być kołki ramowe z serii fischer SXRL. W naszej ofercie znajdują się np. kołki ramowe SXRL z wkrętem z łbem stożkowym. Wśród kilkudziesięciu wariantów (pod względem wielkości) tego rodzaju mocowania znajdziesz kołki ramowe, których długość wynosi 26 centymetrów. To doskonałe rozwiązanie w szczególności jeżeli mocujesz duże konstrukcje drewniane albo łączysz ze sobą elementy konstrukcyjne domu. 

image

Kołki ramowe z serii fischer SXRL wyróżnia m.in. łatwość montażu – zaprojektowane przez ekspertów fischer użebrowanie kołków ramowych zapobiega obracaniu się nylonowego elementu podczas osadzania w nim metalowego wkręta. W przypadku kołków ramowych wkręty są wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej – to daje Ci pewność, że kołki nie będą korodować i zapewnią trwałość mocowania przez lata. Co istotne, kołki ramowe fischer SXRL będą bezpiecznie trzymać ciężkie przedmioty w każdym rodzaju materiału budowlanego – za ich pomocą możesz mocować elementy do cegły, betonu, kamienia, drewna czy pustaków. Pamiętaj, by zawsze dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną oraz instrukcją montażu. Warto pamiętać np. o tym, że do mocowania w konstrukcjach drewnianych zaleca się stosowanie w kołkach ramowych wkrętów z łbem stożkowym. Jeżeli zaś zamierzasz łączyć elementy metalowe, warto rozważyć zastosowanie wkrętów z łbem sześciokątnym i zintegrowaną podkładką.

Jeżeli nie jesteś pewny rodzaju podłoża, w którym chcesz zastosować mocowanie ramowe, możesz również zastanowić się nad użyciem kołków ramowych fischer FUR z łbem stożkowym wpuszczanym bądź łbem sześciokątnym. Zastosowane w elemencie nylonowym ząbki sprawdzają się podczas montażu w materiale z pustymi przestrzeniami (np. pustaków) – ząbki rozchodzą się w nich i dociskają do ścianek, wzmacniając w ten sposób bezpieczeństwo i trwałość mocowania.

image

Na co zwrócić uwagę przy montażu kołków ramowych?

Dobierając odpowiedni kołek ramowy do zadania, które chcesz wykonać, pamiętaj, by spróbować oszacować maksymalne obciążenie, które mocowanie będzie musiało utrzymać. Np. jeżeli w grę wchodzi powieszenie szafek kuchennych, powinieneś ocenić ich wagę razem z naczyniami itp. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, ile kołków ramowych będziesz potrzebować do montażu. Istotny jest również sposób montażu, na który się zdecydujesz. W przypadku dużych obciążeń zadanie wymaga często zamocowania jednego elementu przy użyciu więcej niż jednego kołka. Wówczas warto zastosować tzw. montaż przelotowy. Jego technika polega na tym, że otwory wstępne należy najpierw precyzyjnie wykonać w mocowanym elemencie, a następnie wykorzystać je do wywiercenia otworów w ścianie. 

FHD

Nylonowy kołek należy w całości włożyć do otworu w ścianie i za pomocą wkrętu przymocować przedmiot. Taka technika montażu zapewnia sporą dokładność, dzięki której wyeliminujesz ryzyko wywiercenia otworów w podłożu w złym miejscu. Kolejną sprawą, o której powinieneś pamiętać, jest oczyszczenie otworu z pyłu powstającego podczas wiercenia – to bardzo istotne dla prawidłowego zamocowania kołka ramowego oraz trwałości konstrukcji. Możemy w tym pomóc. Wystarczy, że zastosujesz rozwiązanie fischer FHD. Dzięki dostosowanemu do wiertarek typu SDS odsysaczowi pyłu wiertniczego możesz prowadzić prace znacząco ograniczając jego ilość. Zalecamy również, by kołki ramowe fischer stosować razem z wkrętami fischer. Dobór wkrętów innych producentów może obniżyć jakość mocowania.

cd-green-64c8fdbcdb-fng45