ŁĄCZNIKI DO STYROPIANU. ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO MOCOWAĆ IZOLACJĘ DO OCIEPLENIA BUDYNKU.

Źle wykonane ocieplenie budynku może w przyszłości poskutkować wieloma problemami związanymi nie tylko z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, ale też wilgocią czy nawet uszkodzeniem elewacji. Dlatego tak istotny jest fachowy montaż płyt styropianowych lub wełny przy użyciu odpowiednich łączników. Właściwe ocieplenie budynku to jedna z podstaw realizacji inwestycji. Co robić, aby uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów poprawek czy nawet osuszania murów lub usunięcia zagrzybienia ścian? Przeczytaj wskazówki ekspertów marki fischer. Zapoznaj się również z naszą ofertą kołków dociepleniowych.

image

Łączniki do styropianu lub wełny. Czy zawsze należy je stosować? Zdecydowanie tak!

Przed przystąpieniem do pracy nad ociepleniem budowanego domu powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednie przygotowanie murów. Te powinny być suche i czyste, by zapewnić prawidłowe mocowanie płyt EPS, MW. Podstawową zasadą, którą należy się kierować jest bowiem to, by nie zostawiać żadnych pustych przestrzeni między warstwą dociepleniową a murem oraz pomiędzy samymi płytami dociepleniowymi. Do montażu ocieplenia budynku powszechnie stosuje się kleje. Warto pamiętać, by nakładać je równomiernie na płytach EPS, MW, tak by ich krawędzie mocno przylegały do muru. Płyty MW na tzw. grzebień, natomiast EPS tzw. ramka i placki.

termoz

Drugim krokiem do prawidłowego montażu powinno być użycie odpowiednich łączników. Podstawowym zadaniem „kołków” do dociepleń jest wzmocnienie przytwierdzenia izolacji do muru, by wyeliminować ryzyko powstawania pustych przestrzeni oraz ustabilizować całą konstrukcję. Warto pamiętać o tym, że wkręcania czy wbijania łączników nie powinno się zaczynać przed wyschnięciem kleju łączącego izolację z murem. Najlepiej odczekać 24-48 h, a po wyschnięciu kleju sprawdzić jakość połączenia. Następnie przystępujemy do tzw. „kołkowania izolacji”. Dzięki temu szybko można poprawić wszelkie niedociągnięcia. Do realizacji tego zadania może posłużyć innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane przez inżynierów marki fischer – łącznik do izolacji dociepleniowych fischer Termoz SV II ecotwist. To mocowanie, które idealnie sprawdzi się nie tylko w przypadku montażu płyt styropianowych, ale wszelkiego rodzaju pozostałych izolacji, jak chociażby wełna mineralna. Warto pamiętać, że prawidłowy montaż tego modelu łącznika wymaga osadzenia go w murze na minimalną głębokość 35 milimetrów. Jednocześnie jednak nie ma zasadniczego znaczenia grubość samej płyty EPS czy MW, jej tolerancja wynosi min. 10 cm i max. 40 cm – konstrukcja kołka pozwala na wkręcenie jego talerzyka w warstwę dociepleniową bez ryzyka jej uszkodzenia. Fischer Termoz SV II ecotwist można wykorzystać w każdym rodzaju materiału budowlanego – zarówno w betonie, cegłach, pustakach ceramicznych czy sylikatach. 

Warto również wiedzieć, że w ofercie firmy fischer dostępne są łączniki od murów z drewna, płyt OSB czy gipsowo-włóknowych fischer Termoz 6H. To rodzaj mocowania, które wkręca się w warstwę nośną – w tym przypadku należy jednak precyzyjnie dobrać długość łącznika. Powinna być ona osadzona w murze na głębokości minimum 25 milimetrów. Jednocześnie jednak talerzyk może zostać na zewnętrznej stronie płyty dociepleniowej lub zostać wykonany w technologii tzw. „termodybla”.

termoz

W ofercie fischer znajdziesz też kołki dociepleniowe, które można mocować w izolacji i murze, wbijając je przy użyciu młotka. To np. model fischer Termoz CN 8, CN plus 8. To kołek, który bardzo dobrze sprawdzi się we wszystkich materiałach budowlanych i jednocześnie problemem nie powinno być dobranie jego prawidłowej długości – najdłuższy model ma 390 mm, co pozwala stosować go nawet przy najgrubszych warstwach dociepleniowych. Pamiętaj, by zawsze przed wyborem „kołków” dociepleniowych dokładnie zapoznać się ich specyfikacją techniczną oraz instrukcją montażu. To da Ci pewność, że wybierasz wariant najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

termoz

Łączniki do styropianu a elewacja. O czym należy pamiętać?

Prawidłowy montaż ocieplenia do murów budynku to podstawa. Nie można jednak zapominać o tym, że na tę warstwę będą jeszcze nakładane kolejne w celu wykończenia całej elewacji budynku.

Poważna fuszerka, która może ujawnić się po czasie, to pojawianie się na elewacji plam w kształcie talerzyków zastosowanych w kołkach. To efekt tzw. „biedronki” nieprawidłowego montażu kołka, nierówności albo położenia zbyt cienkiej lub grubej warstwy zbrojącej. Takie problemy mogą występować pojawić szczególnie jesienią, zimą lub wczesną wiosną..

termoz

Kluczem do ich wyeliminowania jest to, by powierzchnia styropianu po wkręceniu lub wbiciu kołka dociepleniowego była jak najbardziej równa. Na przykład zbyt głębokie osadzenie kołka w warstwie ocieplenia i wypełnianie nierówności klejem może doprowadzić do powstawania wspomnianej „biedronki” i pojawiania się plam. W prawidłowym wyrównaniu powierzchni przed nałożeniem kolejnych warstw wykończenia również pomogą nasze rozwiązania. Jednym z nich są zatyczki fischer termoz SV II PS. To elementy wykonane z polistyrenu, które ręcznie wciska się w otwory powstałe w wyniku osadzania kołków. Dość łatwo można w ten sposób wyrównać powierzchnię, stosując surowiec ten sam lub zbliżony do tego, z którego wyprodukowano warstwę dociepleniową. Do jednolitego wykończenia ocieplenia po osadzeniu kołków służą też okrągłe zaślepki fischer MW/PS, również mocowane ręcznie. Jeżeli budujesz dom i przygotowujesz się do montażu jego ocieplenia, pamiętaj by zapoznać się z naszymi propozycjami.

POZNAJ WSZYSTKIE ROZWIĄZANIA FISCHER I WYBIERZ PROPOZYCJĘ NAJLEPIEJ DOSTOSOWANĄ DO TWOICH POTRZEB. PAMIĘTAJ, ŻE PRODUKTY FISCHER MOŻESZ KUPOWAĆ RÓWNIEŻ ONLINE.

cd-green-64c8fdbcdb-7mnqs